środa, 31 października 2012

Dieta garściowa

Ludzkie ciało to wielce skomplikowany mechanizm, w którym zachodzi wiele ciekawych zależności. Z uwagi na to, że każdy z nas jest nieco inni, różne powinny też być plany optymalnego żywienia. Specyficznym rodzajem diety odchudzającej jest dieta garściowa, dostosowana do indywidualnych wymogów każdej osoby.
 
W diecie garściowej obowiązuje bardzo prosta zasada. Polega ona na jedzeniu 5 posiłków dziennie, w ilości odpowiadającej wielkości naszej zaciśniętej dłoni. Jednocześnie, dietetycy zalecający ten plan żywienia wykluczają z codziennego jadłospisu tłuszcze, mięso i białe pieczywo. W dodatku, każda nawet niskokaloryczna przekąska czy też owoce i jarzyny są traktowane jako odrębny posiłek.

Sposób stosowania diety garściowej

Zaletą diety garściowej jest to, że wyrabia ona bardzo korzystny nawyk regularnego odżywiania się, mniej więcej o tych samych porach dnia. Porcja na jeden posiłek powinna odpowiadać wielkości zaciśniętej dłoni, ale trudno to zmierzyć. Jest to pojemność mniej więcej około 250 ml lub 250 g wagi. Z uwagi na to, że posiłki w diecie garściowej nie należą do największych, należy zadbać o to, aby zawierały one wartościowe składniki odżywcze.

Początkowo stosując dietę można odnieść wrażenie, że zjadane posiłki są niewystarczające, ale jest to całkowicie normalny objaw. Organizm musi się przyzwyczaić do mniejszych dawek, a żołądek skurczyć, ponieważ nie otrzymuje tak dużych posiłków jak wcześniej. Można wtedy podsypywać nasze posiłki sproszkowanym błonnikiem, który zlikwiduje irytujące uczucie głodu, ponieważ wypełni żołądek.

Bardzo istotne jest, aby przy stosowaniu diety garściowej pić dużo płynów. Najbardziej zalecana jest przy tym woda mineralna niegazowana, herbata czy też suszone zioła, które należy spożywać przed lub w czasie posiłków. Dzięki spożywaniu zwiększonej ilości płynów organizm będzie nawodniony i dobrze oczyszczony z niepotrzebnych toksyn. Można wypijać jedną niesłodzoną kawę dziennie.

Nie należy podjadać pomiędzy posiłkami, które powinny być spożywane mniej więcej co 2,5 do 3 godzin, ponieważ jest to liczone jako odrębny posiłek. Nawet zdrowe przekąski, czyli owoce lub warzywa, nie powinny być zjadane poza kolejnymi posiłkami dziennymi. Wszelkie słodycze powinniśmy wykreślić z naszej diety, podobnie jak chipsy i napoje gazowane.

Dieta wydaje się prosta i łatwa w stosowaniu, jest też bardzo skuteczna, ponieważ bardzo szybko zauważymy jej rezultaty. Stosując dietę garściową zrzucimy od 4 do 6 kilogramów miesięcznie.

Przykładowy jadłospis

Zabronione jest spożywanie tłuszczy, mięs i białego chleba. Generalnie należy unikać tłuszczy nasyconych i węglowodanów mających wysoki Indeks Glikemiczny, czyli białego cukru, słodyczy, wysokoprzetworzonych potraw oraz należy ograniczyć sól, którą można zastąpić używając przypraw i naturalnych składników takich jak cytryna i czosnek.

Zalecane jest spożywanie posiłków, w których znajdzie się pełnoziarniste pieczywo, razowy makaron, brązowy ryż, dobre tłuszcze roślinne i nienasycone tłuszcze zwierzęce oraz dużo warzyw i owoców.

Efekty uboczne diety garściowej

Według wyliczeń fachowców, jedząc 5 posiłków dziennie, w ilości takiej, jak nasza garść, dostarczamy organizmowi zaledwie 800-1000 kcal, a więc jest to stanowczo zbyt mało dla dorosłego człowieka.

Z uwagi na dostarczanie organizmowi bardzo niskiej wartości kalorycznej posiłków, uczucie sytości nie trwa długo i człowiek zmaga się z nieustającym głodem. Ponadto, stosując dietę garściową można mieć problemy z perystaltyką jelit. Przemiana materii u każdego z nas ulega powolnym zmianom, dlatego też zanim zdążymy się przystosować do zupełnie nowych warunków żywieniowych, możemy nabawić się anemii, cierpieć na zaburzenia snu, apatię, a nawet niedożywienie.

Brak węglowodanów jest równoznaczny z brakiem energii i z tego względu dieta garściowa nie jest najlepszym rozwiązaniem kłopotów z nadwagą. Dieta garściowa powoduje, że na ogół szybko tracimy siły, dlatego też nie tyle chudniemy, co raczej osłabiamy własny organizm. Dieta tego typu prowadzi ogólnie rzecz ujmując do problemów przewodem pokarmowym, który nie jest w stanie funkcjonować w pełni normalnie, a głodzenie się wyniszcza organizm.

Diety garściowej nie powinny stosować osoby chore, kobiety w ciąży i młodzież, która na co dzień potrzebuje dużo energii do nauki, zabawy czy uprawiania sportów.

Dieta dla 20-latek

Oczywiście nie można dać się zwariować - nie stosujmy żadnych restrykcyjnych diet. W tym wieku aktywność fizyczna znacznie lepiej pozwali na utrzymanie i osiągnięcie dobrej sylwetki niż stosowanie głodówek.
 
Około 25. roku życia nasze kości są najsilniejsze i najzdrowsze. Dlatego w tym wieku mamy najlepszą sylwetkę. Już teraz warto o nie zadbać, by zmniejszyć ryzyko osteoporozy. Twoje posiłki powinny dostarczać witaminy D, wapnia, magnezu i białka. Panie w tym wieku są szczególnie narażone na anemię, głównie w związku z obfitymi miesiączkami i złą dietą. Żeby do tego nie dopuścić, musimy pamiętać o spożywaniu odpowiedniej ilości żelaza, białka pochodzącego z białego mięsa, witaminie B12 oraz kwasu foliowego. Regularne posiłki, zwłaszcza pierwsze i drugie śniadanie, zapewniają optymalny poziom glukozy we krwi, ułatwiając koncentrację w pracy.
 
W Twoim jadłospisie nie może zabraknąć:

białka: jedz chude mięso, mleko i jego przetwory - wybierając produkty niskotłuszczowe
węglowodanów: znajdziesz je w makaronie, ryżu, ziemniakach
tłuszczów: masło, oliwa - w niedużych ilościach
owoców i warzyw: bez żadnych ograniczeń
Przykładowe menu:

Zestaw I

śniadanie - serek wiejski ze szczypiorkiem, kromka ciemnego pieczywa lub pieczywo chrupkie, kawa lub herbata zielona

drugie śniadanie - jogurt, dowolny owoc

obiad - łosoś, surówka z selera (seler, orzechy, jabłko, jogurt naturalny), ryż lub 1-2 ziemniaki, sezonowe owoce

podwieczorek - surówka z marchewki lub owoc

kolacja - sałatka jarzynowa z łyżeczką majonezu, kromka pieczywa ciemnego lub chrupkiego

Zestaw II

śniadanie - 1 jajka na miękko, pomidor, kromka pieczywa ciemnego lub chrupkiego, kawa lub zielona herbata

drugie śniadanie - banan lub pomarańcza

obiad - filet z kurczaka usmażony na oleju, ryż, zielona sałata

** podwieczorek** - kisiel z owocami

** kolacja** - kanapka z wędliną chudą, sałatą, pomidorem, owoc

Zestaw III

śniadanie - płatki owsiane z mlekiem, kromka pieczywa z twarogiem, plasterek pomidora, kawa lub zielona herbata

drugie śniadanie - dowolny owoc

obiad - zupa krem np. brokułowa,jarzynowa, udko kurczaka pieczone w folii, surówka jarzynowa

podwieczorek - budyń

kolacja - sałatka owocowa, szklanka mleka

Dieta błonnikowa

Dobór najlepszych składników odżywczych w diecie jest wręcz kluczowy dla zachowania zdrowia i wspaniałej sylwetki. Jednym z nich jest niewątpliwie błonnik.

Dieta oparta na błonniku cieszy się w ostatnim czasie coraz większą popularnością, ponieważ wielu z nas ma już świadomość tego, w jaki sposób spożywane pokarmy wpływają na nasz organizm, a co za tym idzie, także na samo zdrowie. Dieta błonnikowa w dużej mierze zawdzięcza swoją globalną popularność ekspertom fitness oraz licznym dietetykom, którzy propagują dietę bogatą w błonnik, a zarazem o niskiej zawartości tłuszczu.

Skutki niedoboru błonnika

Dieta ubogoresztkowa prowadzi do zaparć, a także nasilenia ryzyka wystąpienia miażdżycy, kamicy wątrobowej, otyłości, uchyłkowatości jelita, polipów i nowotworów jelita grubego.

Zalety diety błonnikowej

Dzięki połączeniu błonnika z produktami niskotłuszczowymi, możemy zmienić swoją dietę na zdrowszą.

Taki tryb odżywiania pozwala jednocześnie na schudnięcie. Dzięki wchłanialności wody, błonnik pęcznieje i wypełnia żołądek, hamując łaknienie.

Dieta bogata w błonnik jest zalecana także osobom, które cierpią na dolegliwości takie jak nadciśnienie oraz wysoki poziom cholesterolu i cukru we krwi.

Nie ulega wątpliwości, że dieta błonnikowa jest korzystna dla zdrowia. Zważywszy na to, że program codziennego żywienia większości ludzi zawiera wysokie ilości soli, tłuszczy, cukrów, czyli składników robiących organizmowi więcej szkody niż pożytku, dieta błonnikowa już na pierwszy rzut oka wydaje się o wiele lepszym rozwiązaniem.

Źródłem błonnika są głównie owoce i warzywa, a także pełne ziarna i niektóre rośliny. Dodatkowo, składnik ten zawiera części roślin, które nie są absorbowane przez organizm podczas procesu trawienia. Upraszczając, nie jest on trawiony i jest wydalany z organizmu, a przy tym korzystnie wpływa na przejście odpadów trawienia przez jelita.

Błonnik, który pochodzi z owoców może być rozpuszczalny i nierozpuszczalny. Bez względu na typ, zawsze ogrywa on bardzo ważną rolę w procesach trawiennych. Zapobiega między innymi przewlekłym, kłopotliwym zaparciom, wpływa na obniżenie poziomu cukru i cholesterolu we krwi. Ponadto, zmniejsza ryzyko otyłości i wspomaga procesy odchudzania. Warto przy tym zaznaczyć, że jeśli chcemy uzyskać szybkie rezultaty odchudzania, to dieta błonnikowa powinna być wspierana regularnymi ćwiczeniami fizycznymi.

Sposób stosowania

W diecie powinny być wykorzystywane wyłącznie produkty bogate w błonnik, które jednocześnie mają niski poziom tłuszczu. Sprawia to, że ich spożywanie idealnie wpisuje się w plan odchudzania. Zalecane jest spożywanie przynajmniej 25 g błonnika dziennie.

Źródłem błonnika są przede wszystkim owoce i warzywa, ale znajdziemy go również w pełnych ziarnach i orzechach. Do owoców mających wysoką zawartość błonnika zalicza się:

jabłka,
grejpfruty,
banany,
suszone owoce,
gruszki,
morele,
truskawki,
awokado,
jagody.
Warzywa bogate w błonnik to:

fasola,
kapusta,
marchew,
kukurydza,
groszek,
szpinak,
ziemniaki,
szparagi,
brokuły,
pomidory,
kalafior,
ogórki,
cebula,
papryka,
sałata.
Inne produkty bogate w błonnik to:

otręby,
owsianka,
brązowy ryż,
chleb pełnoziarnisty,
makaron pełnoziarnisty.
Przykładowy jadłospis

Śniadanie

Produkty potrzebne do przygotowania posiłku:

1 łyżka oliwy z oliwek
2 duże zielone jabłka
300g otrębów owsianych
2 szklanki mąki z pełnego ziarna pszenicy
1 szklanka białej mąki
1 łyżeczka cynamonu
300ml soku jabłkowego
1 szklanka wody
1/2 łyżeczki gałki muszkatołowej
2 i 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
Przepis:

Należy obrać jabłka ze skórki, pokroić je i oddzielić od siebie. W dużej misce miesza się mąkę, proszę do pieczenia, gałkę muszkatołową, cynamon i otręby. Po dokładnym wymieszaniu, masę dodaje się do soku z jabłek, wody i jabłek pokrojonych na części. Miesza się to, aż do osiągnięcia konsystencji ciasta. Następnie, formę do pieczenia należy posmarować oliwą z oliwek i wlać do niej ciasto. Blachę wkłada się do rozgrzanego do temperatury 160 stopni Celsjusza piekarnika i piecze przez około 30 minut. Potrawę należy podawać na ciepło.

Obiad

Produkty potrzebne do przygotowania posiłku:

400g czarnej fasoli
1 szklanka salsy
4 długie bułki, przeciąć na pół wzdłuż
50g zgniecionych pomidorów
1/4 łyżeczki kminku
Przepis:

Przed rozpoczęciem przygotowywania potrawy, rozgrzej piekarnik do temperatury 200 stopni Celsjusza. Następnie, zmieszaj ze sobą pomidory, kminek i fasolę, wykorzystując do tego celu mikser. Rozgrzej tak powstałą miksturę na patelni przez chwilę, a następnie odstaw. Usuń część środka z bułek, tak, aby zrobić w nich miejsce na wcześniej przygotowaną masę. Następnie wsadź bułki do piekarnika i piecz przez 5 minut. Podawaj na ciepło z sosem salsa.

Kolacja

Produkty potrzebne do przygotowania posiłku:

200g czarnej fasoli, namoczonej przez noc
200g surowego kuskus
1 łyżeczka proszku do pieczenia
6-8 ząbki czosnku mielonego
2 łyżeczki oregano
1 łyżeczka kminku
1 łyżeczka pieprzu
Przepis

Należy ugotować kaszę kuskus na parze. Następnie, umieszczamy fasolę w rondlu wypełnionym wodą i doprowadzamy ją do wrzenia. Zmniejszamy ogień i dodajemy czosnku, pieprzu, kminku i oregano. Całość gotujemy na wolnym ogniu, aż fasola zmięknie a następnie dodajemy proszek do pieczenia i sól. Mieszamy dokładnie i podajemy razem z kaszą kuskus.

wtorek, 30 października 2012

Dieta Atkinsa

Atkins zaleca komponowanie posiłków z naciskiem na połączenie tłuszczy z białkami, a unikanie pokarmów z cukrami prostymi i złożonymi.
 
Dieta Atkinsa podzielona jest na 4 etapy. W fazie 1. ograniczamy spożywanie węglowodanów do 20 g dziennie. Możemy jeść wszystkie gatunki mięsa, ryb i drobiu, owoców morza, jaj, serów pleśniowych, a także wszystkie tłuszcze roślinne.

Należy unikać: pieczywa, owoców, produktów zbożowych, warzyw zawierających skrobię, chudego nabiału i kofeiny. Zabroniony jest także cukier, dżem, miód i wszystkie słodycze.

Po dwóch tygodniach przechodzimy do fazy 2. Zwiększamy spożycie węglowodanów do 30 g, możemy również jeść warzywa, owoce jagodowe, nadal jednak bazujemy na tłuszczach i białkach. W fazie 2. i 4. jemy tyle węglowodanów, aby nie przybrać na wadze i staramy się nie łączyć ich z rybami, jajkami i mięsem. Podczas trwania całej diety należy pić wodę niegazowaną, możemy również pić kawę i herbatę (niesłodzoną), ale w bardzo małych ilościach. Posiłki należy spożywać regularnie. W skład dziennego menu powinny wchodzić 3 dania oraz 1-2 przekąski. Przekąskami może być wędlina lub surówka. Podczas odchudzania możemy stracić na wadze około 2 kg tygodniowo.

Według dietetyków ta dieta jest niekorzystna dla naszego zdrowia. Nadmiar białka i tłuszczu obciąża nerki i może doprowadzić do skazy moczanowej. Dieta ta zakwasza nasz organizm, a to niekorzystnie wpływa na szkliwo zębów i zwiększa ryzyko próchnicy. Należy zwrócić też uwagę na niedostatek magnezu, a to z kolei powoduje zaburzenia rytmu serca. Diety nie można stosować dłużej niż rok, gdyż mogą się pojawić groźne w skutkach powikłania zdrowotne (miażdżyca, osteoporoza, zaburzenia pracy nerek). dobre tabletki odchudzające

Produkty zabronione:

pieczywo
mąka biała
makaron
owoce
mleko
jogurt
warzywa (te, które zawierają skrobię)
soki owocowe
żywność wysoko przetworzona
Z owoców najlepsze będą:

jagody
truskawki
maliny
jeżyny
Można jeść bez ograniczeń:

wszystkie gatunki mięsa
ryby
sery (do 100 g)
jajka
Podczas trwania fazy 1. w ogóle nie jemy warzyw ani owoców. Zalecane jest przyjmowanie suplementów witamin i minerałów ze względu na niedostarczanie ich w pożywieniu.

Diety nie mogą stosować osoby:

z wysokim ciśnieniem krwi
z miażdżycą
z wysokim poziomem cholesterolu.
Zaleca się konsultacje z lekarzem przed przystąpieniem do diety.

Faza 1.

Jest to faza przygotowawcza. Ma na celu: - przestawienie naszego organizmu ze spalania węglowodanów na spalanie tłuszczu - zahamowanie napadów apetytu na słodycze, pieczywo, kofeinę - powstrzymanie napadów niepohamowanego łaknienia węglowodanów - szybką utratę wagi

Jemy regularnie 3 posiłki dziennie, lub 4-5 mniejszych. Przerwy nie powinny być dłuższe niż 6 godzin. Nasz jadłospis to różne kombinacje białka z tłuszczami - ryb, mięsa, jajek, owoców morza, śmietany, majonezu, masła, oliwy. Możemy zjeść do 3 szklanek sałaty lub do 2 szklanek innych warzyw zielonych. W fazie 1 jest absolutny zakaz jedzenia pieczywa, owoców, makaronu. Należy pić 2 litry wody dziennie.

Faza 2.

W tej fazie zwiększamy stopniowo ilość węglowodanów. Druga faza trwa do momentu aż pozostanie nam do zrzucenia 2-4,5 kg. W pierwszym tygodniu dodajemy 5 g węglowodanów i cały tydzień jemy 25 g, w następnym dokładamy kolejne 5 g i jemy 30 g cały tydzień itd. Postępujemy tak, aż do momentu kiedy przestajemy chudnąć.

Do jadłospisu stopniowo wprowadzamy ser biały, warzywa z zawartością skrobi, owoce, rośliny strączkowe, przetwory pełnoziarniste.

5 g węglowodanów zawierają następujące porcje:

Nabiał:

125 g białego sera
125 g mozarelli
1/2 szklanki kremówki
1/2 szklanki serka wiejskiego
Jeśli nowe produkty powodują przyrost wagi bądź też niepohamowany apetyt należy z nich zrezygnować.

Faza 3.

W fazie tej zwiększamy ilość węglowodanów do 10 g na tydzień do momentu aż chudniemy. Jeżeli po miesiącu stosowania tej dawki nie przybieramy na wadze, pozostajemy przy tej ilości węglowodanów. Produkty wprowadzaj stopniowo i powoli, jeśli zaczniesz tyć - zrezygnuj z nich. Podczas trwania tej fazy kluczem do sukcesu jest utrata 0,5 kg na tydzień i faza ta może trwać od 2 do 3 miesięcy.

Lista produktów zawierających 10 g węglowodanów:

1/2 szklanki migdałów, orzechów laskowych, orzechów makadamia, orzechów pinii,
1/2 jabłka
12 czereśni
1 brzoskwinia
12 winogron
1 szklanka truskawek
1/2 grejfruta
3/4 szklanki melona kantalupa
1 kiwi
1 szklanka arbuza
1 śliwka
1/3 banana
Faza 4.

Jest to faza utrzymania wagi optymalnej dla siebie. Wahania wagi nie powinny przekroczyć 2 kg (np. podczas wahań hormonalnych u kobiet). Zalecenia dla tej fazy:

kontroluj wagę raz na tydzień
nie dopuszczaj do więcej niż 2kg przyrostu wagi
ćwicz regularnie
pij 2 litry wody
jedz naturalne, nisko przetworzone jedzenie
zażywaj witaminy

Dieta 800 kcal

Dieta 800 kcal to kolejny sposób na schudnięcie, bazujący na ograniczeniu ilości codziennie spożywanych kalorii. O ile jednak dieta 1500 kcal jest w miarę bezpieczna dla większości osób, 1200 kcal przez krótki okres nie zrobi nam krzywdy (o ile nie jesteśmy mocno aktywni fizycznie) – o tyle dieta 800 kcal jest niezdrowa. I na dodatek mija się z celem.

Zacznijmy może jednak od tego, na czym polega ta dieta.

Zasady diety 800 kcal

Jak łatwo domyślić się po nazwie – chodzi o to, żeby dziennie zjadać nie więcej, niż 800 kcal – czyli znacznie poniżej normalnego zapotrzebowania organizmu. Teoretycznie powinno to działać tak, że organizm cierpiąc na niedobór kalorii – zacznie je pozyskiwać ze zgromadzonych zapasów tłuszczu. Tak właśnie jest przy diecie 1500 kcal.

 
Przy 800 kcal jednak nie zadziała to w ten sposób. Dlaczego?

Organizm ludzki to skomplikowana „maszyna" i posiada pewien system zabezpieczeń. Owszem, na diecie 800 kcal schudniemy – jednak zaraz po jej zakończeniu przytyjemy znów, możliwe, że nawet jeszcze bardziej.

Kiedy spożycie kalorii spada tak drastycznie, organizm odczytuje to jako „okres głodu". Kiedy więc „głód" się kończy – dostajemy od mózgu sygnały, że należy jeść więcej, na wszelki wypadek, gdyby znów miało brakować pożywienia. Dlatego po nawet kilku tylko dniach takiej diety będziemy mieć wilczy apetyt i nawet nieświadomie jeść więcej, niż nam potrzeba.

Łatwo jest wówczas wpaść w błędne koło

Na diecie 800 kcal schudniemy odchudzanie. Później jednak przytyjemy znów. Skuszeni jednak sukcesem postanowimy zapewne ponowić tą dietę – i znów schudniemy. Po kilku takich cyklach nasz metabolizm będzie zupełnie rozregulowany, przez co utrzymanie wagi, a co dopiero jej utrata, staną się znacznie trudniejsze.

Nawet jednak, jeśli wykażemy się dużą dozą silnej woli i będziemy nadal utrzymywać spożycie kalorii poniżej normy dziennej, prawdopodobnie kilka kilogramów nam przybędzie. To właśnie ten mechanizm obronny, który każe organizmowi po „okresie głodu" – nieco obniżyć metabolizm i zrobić zapas tłuszczu.

W jaki sposób więc można zastosować dietę 800 kcal?

Nie trzeba jej wbrew pozorom całkowicie skreślać. Dieta o tak mocno obniżonym spożyciu kalorii świetnie nadaje się jako alternatywa głodówki oczyszczającej. Odpowiednio dobrane potrawy pozwalają w pewnym stopniu zaspokoić największy głód, jednak sam organizm będzie funkcjonował prawie jak podczas typowej głodówki.

Pamiętajmy jednak, że aby uniknąć opisanego wcześniej efektu – dietę 800 kcal należy stosować nie dłużej, niż 3. dni.

Dieta 800 kcal jako dieta oczyszczająca

Celem będzie tu nie tyle zrzucenie zbędnych kilogramów, co detoksykacja organizmu. Dlatego są grupy produktów, które należy – oraz takie, których nie należy włączać w czasie tych trzech dni do swojego jadłospisu.

Polecane produkty:

produkty zbożowe z pełnego ziarna
warzywa
owoce (niezbyt dużo – zawierają sporo cukrów)
naturalne jogurty i kefiry
świeże soki warzywne i owocowe
woda mineralna – nawet 2 litry dziennie

Produkty, które należy ograniczyć:

używki: mocna kawa i herbata, alkohol
wędliny i tłuste mięsa
tłuste produkty mleczne – mleko, maślanka,
słodycze, słodzone napoje, przekąski
ostre przyprawy – pobudzają apetyt, są więc niewskazane słone przekąski – chipsy, paluszki, krakersy, itp.

Rozkład kalorii w posiłkach:

śniadanie – ok. 200 kcal
drugie śniadanie – ok. 80 kcal
obiad – ok. 280 kcal
podwieczorek – ok. 80 kcal
kolacja – ok. 200 kcal

Uwaga! Absolutnym przeciwwskazaniem do stosowania tej diety jest okres ciąży i karmienia. Nie należy też korzystać z niej, jeśli cierpimy na przewlekłe choroby wymagające odpowiedniego sposobu odżywiania – np. cukrzyca.

Po maksymalnie trzech dniach diety, należy stopniowo wprowadzać bardziej kaloryczne potrawy. Nie wolno natomiast „ucinać" diety 800 kcal w sposób nagły, zjadając zaraz na drugi dzień np. śniadanie w postaci kilku jajek i bekonu. Organizm musi mieć czas ponownie przestawić się na zdrowe odżywianie.

poniedziałek, 29 października 2012

Dieta proteinowa dr Dukana



Na ratunek osobom ciągle odchudzającym się bez większych efektów, przychodzi dieta dr Dukana. Podstawą planu żywieniowego jest spożywanie większej ilości białka niż dotychczas.

Białko służy za budulec organizmu, na przykład mięśni, leczy, gdy występuje jego nadmiar następuje reakcja w postaci wydalenia. Energia potrzebna do strawienia białka jest większa niż energia, którą otrzymujemy z samego białka, dlatego organizm sięga po zasoby tkanki tłuszczowej. Dzięki takiej reakcji powoli pozbywamy się nadmiaru tłuszczu.

Dieta podzielona jest na cztery etapy:

faza ataku
faza równomiernego rytmu utraty wagi
faza utrwalenia wagi
faza stabilizacji wagi
W fazie ataku nasze menu ograniczamy do chudego mięsa, ryb, nabiału, jaj, owoce morza. Pijemy wodę, herbatę, kawę i zioła. Fazę ataku stosujemy przez 5 dni.

W fazie równomiernego rytmu utraty wagi oprócz produktów z fazy pierwszej wprowadzamy wszystkie surowe i gotowane warzywa. Podczas trwania tej fazy stosować naprzemiennie okres protein z warzywami i okres protein bez warzyw, aż do osiągnięcia ustalonej wagi.

Bardzo ważna jest faza utrwalenia wagi. Czas trwania tej fazy zależy ile kilogramów utraciliśmy. Na każdy kilogram dajemy 10 dni. Jeżeli utraciliśmy 10 kilogramów, to faza utrwalenia wagi powinna trwać 100 dni. Do produktów z poprzednich faz dodajemy ser, 2 kromki pieczywa pełnoziarnistego, udziec jagnięcy lub polędwicę wieprzową. Wykluczamy banany, winogrona i czereśnie.

Podczas trwania fazy utrwalenie wagi" dwa razy w tygodniu przygotowujemy sobie ucztę. W te dni jemy na co mamy ochotę, oczywiście zachowujemy umiar co do ilości. A raz w tygodniu jemy tylko pokarmy z fazy ataku.

Faza ostatnia to stabilizacja wagi. Można powiedzieć, że jest to faza, która powinna trwać zawsze i być sposobem na życie. Zachowujemy wszystkie dobre nawyki żywieniowe z poprzednich faz, a jeden dzień w tygodniu np. czwartek lub piątek robimy kuracje uderzeniową - tylko same produkty z fazy ataku. Ponadto codziennie jemy 3 łyżeczki otrąb owsianych.

źródło: http://mamzdrowie.pl/dieta-proteinowa-dr-dukana/